TT24 czyli planowanie wakacji 2024 - część3. Jak wybrać śpiwór?

Wstęp

Pamiętasz mój wpis o planowanych wakacjach TT24?

Po przemyśleniu i przedyskutowaniu z towarzyszem podróży postanowiliśmy że jednak będziemy się bawić w kempingi, a do tego jest potrzebne wyposażenie biwakowicza 🙂
Pod tym pretekstem, postanowiłem zaktualizować swoją wiedzę i sprawdzić co się zmieniło w świecie śpiworów. materacy i namiotów od czasów gdy jako szczeniak bawiłem się w polski odpowiednik amerykańskiego scouta (skauta) …czyli dawno.
Generalnie ewolucja aż tak szybko nie postępuje, więc zakładam że puch gęsi teraz jest taki sam jak był 100 lat temu, czyli raczej niewiele się zmieniło. Oj…..nawet nie wiesz jak bardzo się pomyliłem co jest dla mnie pozytywnym zaskoczeniem.
Głównymi bohaterami są: drogi (premium) śpiwór Fjord Nansen, przystępne śpiwory Vovlen, ciekawe śpiwory Forclaz (Decathlon) oraz - totalny eksperyment - budżetowy worek od Campus.
Opowieść o nich oraz o moich domowo-laboratoryjnych testach, które sobie wymyśliłem żeby było łatwiej coś porównać jeśli i Tobie zachce się aktualizacji osprzętu…“biwakowego”?


Jak zbudowane są śpiwory i normy

Na początku uporządkuje informację żeby było Ci łatwiej zrozumieć o czym mówię.

Norma ISO

Żeby śpiwory można było porównywać ze sobą i producenci nie pisali że ich śpiwór grubości prześcieradła potrafi zapewnić komfort przy -40C to wstrętna “urna erłopejska” wprowadziła normę ISO, dokładnie Norma ISO 23537, mówi o tym czym są “komfortowe warunki snu”.
Dzięki temu zwykły śmiertelnik taki jak ja (i prawdopodobnie Ty) bez robienia doktoratu z tematów izolacji termicznej, hodowli gęsi, sprężystości puchu, materiałoznawstwa i anatomii może porównywać ze sobą produkty dostępne na rynku.

Podsumowując: Kupując śpiwór z normą ISO masz pewność że temperatury na nim podane są powtarzalne i celując np. w śpiwór na 5C we wszystkim będzie +/- tak samo przyjemnie.

Pomijam fakt subiektywnego odczuwania komfortu.  Ja jako osoba ciepłolubna szukając śpiworów na temperatury 5-7C szukam takich które wg. ISO są przeznaczone na okolice 0C, Konrad szuka raczej takich jak na metce tj. 5C...choć ostatecznie skończył z takim na 2C.
Tak więc Norma ISO 23537 daje nie tyle wstępne pojęcie na jakie temperatury jest “worek sypialny”, co przede wszystkim pozwala porównywać i szukać śpiworów w tym samym “przedziale temperatur”.

Budowa

Śpiwór to nie tylko worek do którego się wchodzi żeby przeczekać do rana. To worek z ociepleniem do którego wchodzi się przeczekać 😀
I właśnie w tym miejscu zaczyna się magia😉

Kształt komór w śpiworze

Omówienie śpiworów puchowych

Zwykłe najtańsze/nieprzemyślane albo stare śpiwory mają warstwę wewnętrzną i zewnętrzną zszytą razem, a pomiędzy są napchane pierze i pióra.
Dlaczego to jest kiepskie?
Ponieważ część zewnętrzna i wewnętrzna dotykają się co skutkuje powstaniem mostka termicznego, a  w miejscu przeszyć jest po prostu sito przez które zimno może wnikać do wnętrza śpiwora - jest to kształt X.

Jak to rozwiązać?
Lepsze śpiwory mają wewnętrzną i zewnętrzną część rozdzieloną. A wszystko utrzymuje się na miejscu dzięki kawałkowi materiału wszytego wewnątrz i łączącego je ze sobą co w przekroju wygląda jak litera H - popularnie mówi się że mają kształt komór H.

Komory H są najbardziej popularne. Można spotkać jeszcze kształt:
Z, S - lekka i ciepła konstrukcja łącząca komory pod kątem, ponoć dzięki temu jest ona cieplejsza od pojedynczego "H"
HH - Podwójne H z przesunięciem to konstrukcja do produkcji najcieplejszych śpiworów. Stosuje je np.: Pajak w śpiworach na ekstremalne temperatury typu -30C.

Generalnie puch jest ciepły, bardzo kompresowalny i…iii…póki co ludzkość nie wymyśliła nic lepszego. Jedyny minus: puch nie może zmoknąć, bo traci właściwości termiczne…producenci dzisiaj starają się to poprawić impregnując go żeby zwiększyć jego właściwości hydrofobowe.

Śpiwory syntetyczne

Śpiwory syntetyczne tj. z wypełnieniem syntetycznym poza zszyciem warstwy zewnętrznej i wewnętrznej wraz z ociepliną na wylot są robione tak że wypełnienie wewnątrz jest podzielone na 2 płaty. Jeden jest przyszyty do wewnętrznej części, a drugi do zewnętrznej części materiału dzięki temu nie ma mostków termicznych tak jak przy przeszyciu na wylot.

Jeśli chodzi o samo wypełnienie to technologia również mocno się rozwinęła i prócz zwykłej watoliny teraz można spotkać włókna EKO LOFT, hollowfiber, Eulin Fiber i inne podobne.
Generalnie wypełnienie syntetyczne ma tą przewagę nad naturalnym - puchowym - że nie namaka, a jak zamoknie to nadal potrafi “grzać”. Jednak puch jest cieplejszy i bardziej kompresowalny.
Z mojego osobistego doświadczenia powiem że kiedyś byłem wielkim zwolennikiem wypełnienia syntetycznego, bo jest nowoczesne, nie namaka itp, a do tego jest (najczęściej) tańsze niż puch. Jednak po zdobyciu większego doświadczenia podzielę się z Tobą tym że póki co puch najlepszy. Jest cieplejszy i bardziej kompresowalny. Dlaczego jak rozważasz zakup i możesz wydać trochę więcej to doradzam pomyśleć jednak o puchowym.

Co jeszcze?

Oprócz budowy komór najważniejsze czym różnią się śpiwory to mogą mieć zewnętrzną warstwę hydrofobową, niektóre mają impregnowane wypełnienie żeby było bardziej hydrofobowe. Materiał z którego jest wykonany też ma znaczeniem, bo jest cieńszy = lżejszy i milszy w dotyku, ale bardziej podatny na uszkodzenia. Trzeba więc znaleźć złoty środek. Dodatkowo niektórzy producenci wpadają na pomysły żeby ściągnąć klientów różnymi dodatkami typy kieszonki wewnątrz, otwarte stopy, możliwość spinania śpiworów, brak kaptura, możliwość zamiany w kołderkę i pewnie wiele innych. Sprawa jest rozwojowa, więc nigdy by ten wpis nie powstał, gdybym chciał napisać o wszystkim. Skupię się teraz na śpiworach i tym co znalazłem na rynku, a później na tych które mam i do których miałem dostęp czy pożyczyłem od znajomych.

Wyniki mojego badania rynku przy szukaniu nowego śpiwora

Poniżej wyniki badania rynku, które robiłem. Spisywałem najważniejsze dla mnie parametry, jednak ograniczając się do rozsądnej ceny. To znaczy że w zestawieniu nie znajdziesz śpiworów marek np.: Pajak z okolic 6 tys PLN 😉. Te “tańsze” za 2k PLN za letni śpiwór na +5C też się tutaj nie znajdą.

Generalnie przyglądałem się śpiworowm marek:
Fjord Nansen, Seria: Svalbard,
Volven, modele: Narvi 200, Narvi 400, Polaris i Skandi,
Forclaz (z decathlon), seria: MT500 oraz seria MT900.
 

Tabelę z wynikami mojego badania znajdziesz pod poniższym linkiem - aktualizuje ją w ramach potrzeby.

Tabela z zestawieniem śpiworów 

Testy praktyczne

Jakie marki testowałem

Ostatecznie marki jakie porównywałem i testowałem to: Forclaz (z Decathlon), Volven, Fjord Nansen oraz (jako totalna ciekawostka) Campus.

Poniżej specyfikacja przetestowanych przeze mnie modeli:

Forclaz MT900 0°C

Materiał wewnętrzny: 20 den
Materiał na zewnątrz: Ripstop 30 den
Materiał hydrofobowy: tak
Rodzaj wypełnienia: puch kaczy
Sprężystość: 800
Wypełnienie hydrofobowe: nie
Temp Comfort: 0
Temp limit: -5
Waga całego: 1050g
Waga puchu: 560g
Wymiary mumii (ramiona X nogi X długość): 78 x 26 x 200 cm
Wymiary mumii wewnątrz zmierzone (ramiona X pas X nogi): 77 x 70 x 44 cm + wysokość
Wymiar spakowany: 34 x 18 cm - 9l
Wymiar skompresowany: 30 x 18 cm
Kołnierz termiczny: nie
Możliwość łączenia: nie
Cena: 700 na przecenie
Docieplenie stóp: nie
Kształt komór: H
Funkcje dodatkowe: brak
Uwagi: Decathlon na swojej stronie przyznaje że w teście do określenia temperatury wykorzystano materac z opór cieplny R 4,8. Daje gwarancję 5 lat. Brak uszów do wieszania. Miejsce na stopy jest uszyte na kształt trójkąta, więc jest więcej miejsca niż przy okrągłym śpiworze. Model jest zastępowany “żółtym” na 5C, który ma puch 700 i jest droższy.

Śpiwór Decathlon Forclaz MT900 0°C

Volven Narvi 400

Materiał wewnętrzny: Nylon 15D
Materiał na zewnątrz: Nylon 15D ripstop
Materiał hydrofobowy: nie
Rodzaj wypełnienia: kaczy puch
Sprężystość: 650
Wypełnienie hydrofobowe: nie
Temp Comfort: 3
Temp limit: -1
Waga całego: 866g
Waga puchu: 400g
Wymiary mumii (ramiona X nogi X długość): 80 x bd x 215 cm
Wymiary mumii wewnątrz zmierzone (ramiona X pas X nogi): 77 x 60 x 48 cm
Wymiar spakowany: 31 x 15 cm
Wymiar skompresowany: 21 x 15 cm
Kołnierz termiczny: tak
Możliwość łączenia: nie
Cena: 820
Docieplenie stóp: nie
Kształt komór: H
Funkcje dodatkowe: kieszeń wewnątrz
Uwagi: brak

Śpiwór Volven Narvi 400


Fjord Nansen Svalbard 200 XL

Materiał wewnętrzny: Nylon 10D RIPSTOP WR
Materiał na zewnątrz: Nylon 10D RIPSTOP WR
Materiał hydrofobowy: tak
Rodzaj wypełnienia: Hydrofobowy puch gęsi
Sprężystość: 800
Wypełnienie hydrofobowe: tak
Temp Comfort: 7
Temp limit: 2
Waga całego: 540g
Waga puchu: 220g
Wymiary mumii (ramiona X nogi X długość): 85 x bd x 225 cm
Wymiary mumii wewnątrz zmierzone (ramiona X pas X nogi): 80 x 70 x 50 cm
Wymiar spakowany: 24 x 17 cm
Wymiar skompresowany: 17 x 24 cm
Kołnierz termiczny: nie
Możliwość łączenia: nie
Cena: 870
Docieplenie stóp: tak
Kształt komór: H
Funkcje dodatkowe: Otwierane stopy, kieszonka.
Uwagi: Na stronie chwalą się dociepleniem stóp, komorami H, ociepleniem zamka. Inni to mają w standardzie i nawet o tym nie piszą. Czyli…zbędny marketingowy bełkot.

Śpiwór Fjord Nansen Svalbard 200 XL

Volven Polaris

Materiał wewnętrzny: 50D/310T poliester
Materiał na zewnątrz: 40D/280T nylon diamond ripstop
Materiał hydrofobowy: nie
Rodzaj wypełnienia: puch kaczy
Sprężystość: 700
Wypełnienie hydrofobowe: nie
Temp Comfort: 6
Temp limit: 2
Waga całego: 930g
Waga puchu: 300g
Wymiary mumii (ramiona X nogi X długość): 75 x db x 215 cm
Wymiary mumii wewnątrz zmierzone (ramiona X pas X nogi): 70 x 60 x 44 cm
Wymiar spakowany: 30 x 15 cm
Wymiar skompresowany: 19 x 14 cm
Kołnierz termiczny: tak
Możliwość łączenia: tak
Cena: 580
Docieplenie stóp: nie
Kształt komór: H
Funkcje dodatkowe: kieszeń wewnątrz
Uwagi: Najgrubszy materiał, szorstki w dotyku. Wpływa na komfort jak pokazały testy.

Śpiwór Volven Polaris

Campus Cougar 250

Materiał wewnętrzny: Polycotton
Materiał na zewnątrz: Poliester 190T
Materiał hydrofobowy: db
Rodzaj wypełnienia: syntetyczny Hollowfibre
Sprężystość: nd
Wypełnienie hydrofobowe: tak
Temp Comfort: 7
Temp limit: 1
Waga całego: 1500g
Waga puchu: nd
Wymiary mumii (ramiona X nogi X długość): 80 X 80 x 230 cm
Wymiary mumii wewnątrz zmierzone (ramiona X pas X nogi): 80 x 80 x 80 cm
Wymiar spakowany: 35 x 22 cm
Wymiar skompresowany: 25 x 22 cm
Kołnierz termiczny: nie
Możliwość łączenia: tak
Cena: 170
Docieplenie stóp: nie
Kształt komór: ND
Funkcje dodatkowe: możliwość rozpięcia na kołdrę
Uwagi: temperatury komfortu podane  “na oko” - brak ISO.

Jak wyglądały testy domowo - laboratoryjne?

Zanim zdradzę co wyszło z testów pierwsze wtajemniczę cię w to jak wyglądały testy. Oprócz subiektywnego “podoba mi się” i “było mi ciepło” starałem się wymyślić coś co obiektywnie pokaże różnice.
Wymyśliłem więc że śpiwory testowałem na powietrzu osłonięte przed wiatrem, czyli temperatura była i w trakcie spadała tak jak temperatura na zewnątrz.
Do śpiworów włożyłem “termofory” z ciepłą wodą, a razem z nimi termometry bezprzewodowe.
dzięki temu mierzyłem jak śpiwory potrafią izolować i trzymają (a raczej tracą) temperaturę - całość dopełniają zdjęcia z kamery termowizyjnej. 


Wyniki testów

Na początku do wszystkich termoforów została wlana woda o temperaturze 36 stopni.
Po blisko 6,5h sprawdziłem jaka jest temperatura:


Forclaz MT900 0 °C

Fjord Nansen Svalbard 200 XL

Volven Narvi 400

Volven Polaris

Campus Cougar 250

Temperatura powietrza

Start temperatura wody

36

36

36

36

38

7

Koniec temperatura wody

19,1

16

16,7

18,4

15,5

1,5

Utrata temperatury wody

16,9

20

19,3

17,6

22,5

5,5


47%

56%

54%

49%

59%

79%


Śpiwory w kamerze termowizyjnej

Spadek temperatury w trakcie nocy

Poniższa tabela pokazuje jaką temperaturę odnotowały termometry umieszczone razem z termoforami w śpiworach.

Termometr

Forclaz MT900 0 °C

Fjord Nansen Svalbard 200 XL

Volven Narvi 400

Volven Polaris

Campus Cougar 250

Temperatura powietrza

czas trwania testu

st C

st C

st C

st C

st C

st C

0:15:00

27,4

24,6

27,6

28,6

28

7

0:45:00

25,6

21,3

25

27,9

24,7

6

1:03:00

24,8

20,3

23,9

26,9

23,8

6

1:40:00

23,2

18,6

22

24,9

22,2

4

2:03:00

22,4

17,8

20,9

23,7

21,1

3

2:40:00

21

16,3

19,7

21,9

19,6

2

3:02:00

20,2

15,6

18,2

20,9

18,8

2

3:40:00

18,9

14,3

16,7

19,4

17,7

2

4:05:00

18,2

13,6

15,8

18,4

17

2

4:38:00

17,3

12,9

14,9

17,2

16,2

2

5:10:00

16,3

12

13,7

16,2

15,4

2

5:36:00

15,7

11,5

13,2

15,5

14,8

2

6:12:00

14,7

10,7

12,2

14,5

14,2

1,5

6:21:00

14,5

10,6

12,1

14,4

14

1,5


Wykres utraty temperatury przez śpiwory


Interpretacja

Licząc tylko prawdziwe śpiwory czyli nie biorąc pod uwagę Campusa który ma tyle wspólnego ze śpiworem co najtańsza kołdra z Ikei z wszytym zamkiem.
Jak widać kampus startował z wysokiego poziomu i szybko temperatura w nim spadła.
Widać że największą utratę temperatury miał Fjord Nansen.
Tu trzeba być dla niego wyrozumiałym ponieważ to jest śpiwór który miał temperaturę komfortową 7 z limitem 5, a w trakcie testów temperatura powietrza spadła z siedmiu do 1,5 stopnia C, więc to były jego limity. Tak czy inaczej dla mnie ten śpiwór nadawałby się tylko tam gdzie zakładam że temperatura w nocy będzie powyżej 15C - czyli nie w Polsce.

Dość ciekawie wypadł Polaris przy swojej cenie poniżej 600 zł za śpiwór puchowy tracił temperaturę dość wolno.

Dobrze jak nie bardzo dobrze wypadł Forclaz MT900 na 0 °C.
W dalszej części dowiesz się dlaczego to mój faworyt.
 

Testy praktyczne na balkonie

Druga część testów praktycznych nie była już tak spektakularna.
Po prostu w śpiworach spałem na balkonie kontrolując jaka jest temperatura powietrza żeby wiedzieć czego się spodziewać.
Do testów przeprowadzony w taki sposób zachęcam i Ciebie, bo dzięki temu w bezpieczny sposób przekonasz się czy śpiwór jest wystarczający, a jak w trakcie nocy okaże się że jest ci zbyt zimno to w każdej chwili możesz wrócić do domu do ciepłego łóżeczka.
Znam takiego jednego, który po nocy w terenie postanowił kupić cieplejszy śpiwór i z braku czasu testował go również na balkonie, mimo tego że pierwotnie uważał że to głupie - nazwał to operacja Pingwin 😀
Śpiwory Forclaz MT500 5C (czarny) i MT900 0C (czerwony)

Testy praktyczne w rzeczywistych warunkach

Mając już wybrane śpiwory, maty i będąc po dwóch wcześniejszych testach z Konradem postanowiliśmy pojechać sprawdzić jak sprzęt się sprawdza w terenie. W końcu lepiej to sprawdzić kilka....set kilometrów od domu, a nie ponad 4 tysiące w Tureckich górach.

Na testy pojechaliśmy 2024-04-05/06 na słowacki kemping w góry.

Honda Forza 750 i Yamaha Tracer MT09 na biwaku
 
Wyobrażasz sobie. Początek kwietnia, a dwa typy na motocyklach z przytroczonym namiotem pierwsze tłuką się po Słowackich drogach (w okolicach Wysokich Tatr było 4C), a później po zmroku wtaczają się na kemping i rozkładają się z klamotami przy temperaturze około 12C 😂.

Generalnie nie będę się rozpisywał, fakty są takie że:

  1. W nocy temperatura spadła do około 6C
  2. Zaczął padać deszcz, więc wilgotność mocno wzrosła 
  3. Mnie było ciepło (na początku za ciepło), więc jestem bardzo zadowolony
  4. Konrad zmarzł w śpiworze na +10C i nawet nocne ubieranie mu nie pomogło. Po powrocie zamówił drugi śpiwór na 2C (temperatura komfortu) i przeprowadził operację Pingwin.
  5. Maty sprawdziły się bardzo dobrze - o tym w innym wpisie
  6. Namiot wypadł rewelacyjnie - to też inna historia

 

Subiektywna opinia

Fjord Nansen

Fjord Nansen najbardziej mnie rozczarował. Jest to dobry śpiwór w średniej półce oferuje właściwości z póki wyżej lub również z tej samej  półki średniaków, ale z modeli na niższe temperatury. Jednak cena…cóż…cena za śpiwór na +7 wyższa niż w innych markach na 0 uważam że to przesada.
Najbardziej jednak rozczarowuje marketing. Na stronie FJ można przeczytać jaki to jest cudowny, jak ma komory w kształcie H, jak to super ciepły puch….itd. 
Problem w tym że ten marketingowy bełkot buduje wyobrażenie czegoś niezwykłego, a później zderzasz się z rzeczywistością, bo okazuje się że inne marki większość z tych rzeczy mają w standardzie, a opisy ich produktów nie są okraszone taką ilością marketingowych upiększaczy.
Osobiście w tym śpiworze dla mnie jest bardzo źle regulowany kaptur - nie mogłem go dostosować do siebie. Tak zwany worek kompresyjny…jest kompresyjny z nazwy…choć jak upchasz ręką worek to jest opcja użycia drugiego ściągacza.
Nie ma dodatkowych uszczelnień przy szyj, kołnierza termicznego itp. jednak w śpiworze na takie temperatury nie jest to potrzebne.
Fjord Nansen Svalbard 200 XL porównanie wielkości do 1kg mąki
 

Volven Polaris

Volven Polaris uważam za dobry śpiwór w rozsądnych pieniądzach - w chwili pisania tego tekstu - można go bowiem znaleźć w okolicach 600 zł. Z mankamentów to materiał z którego jest wykonany. Z jednej strony dobry gruby materiał, ale skutkuje to tym że śpiwór nie oddycha czytaj jest mało przewiewny. Podczas przymierzania się do niego w mieszkaniu już po 2-3 minutach zaczynałem się w nim pocić - a w pokoju było ledwo +/-23C. Przy innych śpiworach ten efekt nie występował nawet po 5 minutach.
Volven Polaris porównanie do 1kg mąki

Volven Narvi 400

Volven Narvi 400 dobry śpiwór z bajerami. jeśli jesteś o wzroście do 180cm powinno być ci w nim dobrze. Mnie przy 187cm było w nim ok, ale jak chciałem skorzystać z kołnierza termicznego musiałem się więcej wsunąć do niego co skutkowało dotykaniem stopami dna śpiwora. Sam ściągacz przy kołnierzu też jest bez sensu zaprojektowany - powinien się ściągać do środka, a nie na zewnątrz.
Volven Narvi 400 porównanie do 1kg mąki

 

Campus

Campus …. o tym nawet nie wspominam. W zestawieniu i testach pojawiał się tylko jako ciekawostka żeby pokazać że śpiwór bez ISO z napisami że jest na -100C jest wart tyle ile słowo polityka po wyborach.
Śpiwór Campus porównanie do 1kg mąki
 

Forclaz MT900 0 °C

Forclaz MT900 wersja 0 °C jest moim zwycięzcą i dla mnie największym zaskoczeniem. Osobiście byłem bardzo sceptycznie nastawiony do tego śpiworu i nie wierzyłem że produkt z marketu sportowego może konkurować z uznanymi markami…cóż…jak się okazało nie tyko konkurował, ale z nimi zwyciężył i to z (dla mnie) ogromną przewagą - ma wszystko czego potrzebuje.
Zacznę od tego czego śpiwór nie ma, a nie ma: kieszonki wewnątrz, pętelek do wieszania za nogi, kołnierza termicznego. Z minusów mogę jeszcze wymienić brak worka kompresyjnego. Ten w zestawie łatwo zepsuć, a w internecie można znaleźć komentarze że ktoś to zgłaszał na gwarancji i decathlon tego nie uznał mówiąc iż “nie jest to worek kompresyjny tylko pokrowiec ze sznureczkami” 😂.
Za to co ma 🙂: ma bardzo wygodne miejsce na nogi (kolejne modele już tego nie mają), ma super dobrze przylegający i wyprofilowany szczelny kaptur - więc kołnierz niepotrzebny. W tych pieniądzach ma puch sprężystości 800 CUIN i jest mega ciepły.

Forclaz MT900 0 °C roz. XL porównanie do 1kg mąki

W zestawie jest pokrowiec który można lekko ścisnąć żeby śpiwór skompresować, ale jest też drugi worek “dekompresyjny” do przechowywania śpiwora w szafie - żeby puch zachował sprężystość.
 
Dodam tylko że śpiwór z tańszej serii MT500 na 5C równie dobrze się sprawdził, tyle że zajmuje o wiele więcej miejsca, dla takiego samego rozmiaru. Na zdjęciu jest porównanie MT900 0C rozmiar XL z wersją MT500 5C w rozmiarze M - generalnie wypełnienie syntetyczne rozmiar M zajmuje tyle samo miejsca co puch dla rozmiaru XL.
 
Forclaz MT500 5 °C roz. M porównanie do 1kg mąki

Zakończenie

To tyle na tą chwile. Pamiętaj że do spania prócz śpiwora jest potrzebna mata albo materac, który odizoluje od zimnej ziemi.


Chcesz żebym coś napisał na ten temat i coś przetestował to napisz w komentarzu i sprawdź bloga oraz YT - może już coś przygotowałem 😜.

Jeśli prócz opisów chce zobaczyć śpiwory sprawdź kanał na YT - film w trakcie montażu.

Szykuje się już do podzielenia się następnymi przemyśleniami i w międzyczasie czekam na twoje propozycje czym zająć się kolejnym.

Przepraszam

Przyznam że rzeczy, które trzeba przed wakacjami zorganizować, przemyśleć, przetestować i wybrać jest mnóstwo, dlatego Cię przepraszam.
Planowałem że do wyjazdu wszystko opiszę i będziesz na bieżąco z przygotowaniami. To się nie udało. Piszę tego posta na parę dni przed wyjazdem.
Pegi już po przeglądzie z nowymi oponkami na całą przygodę - zobaczymy jak się spiszą opony na 125% 😂 - producent pisze że są 75% na szosę i 50% na off-road.
Tak więc teraz nie zdążę napisać już o namiocie, materacach, ubiorze, gotowaniu i paru innych sprawach.
Obiecuję że po powrocie nadgonię te rzeczy, a wpis będzie wzbogacony o komentarz czy zdało to egzamin w życiu.
 

 

Tymczasem zapraszam na FB i Istagrama gdzie będziemy z Konradem wrzucać informacje z podróży.

Póki co przygotowania trwają, praca się dłuży, a ja myślę o kolejnych wpisach …. i tak w Qłko.




Komentarze